utorok, 07 júl 2020 17:36

Rusky hovoriaci klub. Téma: “Maximilián Vološin, básnik, umelec - výtvarník.”

There is no translation available.

 
 

MaximiliáVološin (1877 - 1932)  bol nielen básnikom, ktorý dokázal hrou slov výstižne opísať takú perlu miest, akou je Paríž, ale výstižne aj zmyselné odtiene Krymu, sprostredkujúc jeho jemné, chvejúce sa milostné nálady, avšak rovnako emotívne vytváral aj portréty revolúcie, občianskej vojny, histórie Ruska, tak presne (takmer nemilosrdne), že čítali (a považovali ich za svoje) všetci, farebne vyjadrené: červení ibieli. Bol nielen básnikom, ale aj umelcom-výtvarníkom, akvarely ktorého si vysoko cenil aj taký náročný znalec akým bol  A. BenoitVološin bol umelcom,  umeleckým kritikom, novinárom, ktorý vedel, ako dost dobre namiereným slovom k podstate poetického alebo umeleckého fenoménu.  

A bol tiež mystikom, antropológom, encyklopedistom, ktorý sa nechcel pýšiť svojimi znalosťami, ale ktorý žije podľa nich, tak ako oni žijú v jeho diele, na zemi a na oblohe, vo farbách, slovách, linkách. A tiež (či predovšetkým)  bol mužom, ktorému sa podarilo udržať svoju ľudskosť v umeleckej atmosfére salónov Petrohradu, Paríža, Moskvy, rovnako v zápale revolúcie, občianskej vojny a novej „osvietenej“ spoločnosti. 

Budeme hovoriť obásnickom diele ,,Dom poeta /básnika, ktorý sám MaximiliáAlexandrovič považoval za programový. Zameriame sa na slová, popremýšľame, budeme upresňovať, objasňovať, improvizovať. 

 

M. Vološina nám priblíži Alla Charitonova – poetka, kulturologička, kurátorka umeleckých výstav. 

 

Ak máte záujem o účasť, prihláste sa do 15. júla na e-mail. adr. adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. 

V odpovedi na váš e-mail vám, deň pred podujatím, zašleme odkaz na stránku určenú pre videokonferenciu. 

Čítať 56 krát

Vyhľadávanie

Oznamy

« Október 2020 »
Pon Ut Str Št Pia So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31