Программная деятельность Русского дома в Братиславе временно приостановлена      slovakia@rs.gov.ru 

01/dec/2021 09:22

Online prednáška kandidátky filozofických vied Anny Gumerovovej Bratia Karamazovovci: o biblickej hĺbke románu (II. časť)

There is no translation available.

Program Rusko v dátumoch a osobách

V ústrety 200. jubileu F. M. Dostojevského

Online projekt Čas D

 

Online prednáška kandidátky filozofických vied Anny Gumerovovej Bratia Karamazovovci: o biblickej hĺbke románu (II. časť)

sa bude konať na platforme Ruského domu v Bratislave 4. decembra o 16:00 (SEČ).

 

Avšak človek nie je tak utvorený, hovorí Dostojevskij. Je iný – nie je to bytosť, obsadzujúca (odoberajúca nám) teritórium, ktoré by mohlo byť naše. Je iný – je to bytosť, ktorá nám po prvýkrát dáva to teritórium, ktoré by sme my a ani svet bez neho nemali – teritórium svojej osobnosti. Pretože človek nepotrebuje holú zem, nepotrebuje mŕtvy priestor, ale preňho otvorenú ľudskú dušu – i pre nich oboch otvorenú dušu zeme, dušu sveta. Pretože v Dostojevského svete ešte niet mŕtvej, bezduchej prírody (mimochodom, preto vznikol názor, že „u Dostojevského neexistuje krajinka“ – uňho skutočne neexistuje príroda ako pozadie, uňho je príroda osoba spolusúčiniaca s ostatnými). Iný nás neutláča, ale po prvýkrát nám otvára priestor za našimi bezvýznamnými hranicami. Svet je biedne miesto len vtedy, keď sa ľudia izolujú a ruvú sa o zdroje. Svet je bohatý a nevysychajúci prameň, keď každý človek v ňom je tiež takým prameňom, keď je každý otvorený a ochotný dávať. Pretože dávať seba – to je to najväčšie ľudské šťastie, ono je zjavne viditeľné dokonca aj pre naše momentálne skazené videnie. Čo je vlastne naša snaha byť žiadaným a realizovaným? Je to snaha o to, aby si bol potrebný, aby čo najviac ľudí malo potrebu zobrať si teba a tvoje.

 

Sledujte 4. decembra o 16:00 (SEČ)

 

Bratia Karamozovovci: o biblickej hĺbke románu (II. časť)

Čítať 41 krát

Media

Vyhľadávanie

Oznamy

« Máj 2022 »
Pon Ut Str Št Pia So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31