+ (42 12) 526 25981 rus.kult.centrum@stonline.sk
streda, 13 jún 2018 08:39

Deň ruského jazyka na Slovensku

There is no translation available.

V dňoch 5. a 6. júla sa na Slovensku konali podujatia venované Puškinskému dňu Ruska a Dňu ruského jazyka.

V Ruskom centre vedy a kultúry s veľkým úspechom prebehlo otvorenie výstavy pod názvom Ruský Európan Ivan Turgenev organizovanej pri príležitosti 200. výročia spisovateľovho narodenia múzeom Dom I. S. Turgeneva, ktoré je súčasťou Štátneho múzea A. S. Puškina v Moskve.

Veľký ctiteľ a znalec tvorby A. S. Puškina Ivan Turgenev zohral veľmi dôležitú úlohu ako propagátor ruskej kultúry v zahraničí; spomedzi všetkých ruských spisovateľov práve on vynaložil najviac úsilia a venoval najviac času tomu, aby sa najlepšie diela ruskej kultúry stali tiež dedičstvom celého sveta.

Na otvorení výstavy sa hosťom prihovorila riaditeľka múzea Dom I. S. Turgeneva na Ostoženke pani Jelena Poľanskaja, ktorá pútavo porozprávala o vystavených exponátoch. Na podujatie prišli tak ruskí krajania, ako aj slovenská verejnosť a všetci mali vynikajúcu možnosť opäť sa raz stretnúť s veľkolepou ruskou kultúrou 19. storočia.

Študenti bratislavských bilingválnych gymnázií Alberta Einsteina a Ivana Horvátha sa zúčastnili exkurzie do Múzea A. S. Puškina v Brodzanoch – jediného Puškinovho múzea v strednej Európe. Tu sa konal puškinský sviatok: študenti si prezreli expozíciu múzea a oboznámili sa so životom a tvorbou veľkého básnika, uvideli portréty, kópie rukopisov a posmrtnej masky spisovateľa, ktoré sú súčasťou expozície, mali však i možnosť dozvedieť sa informácie z Puškinovho rodinného zákulisia a o jeho potomkoch. Múzeum sa totiž nachádza v priestoroch kaštieľa Gustava von Friezenhofa, ktorý mal za manželku prostrednú zo sestier Gončarovových – Alexandru Nikolajevnu. Sem prichádzala na návštevu Natália Nikolajevna Puškinová-Lanská s deťmi a tu sa zachovalo niekoľko vzácnych relikvií básnikovej rodiny.

 

Čítať 264 krát

Vyhľadávanie

Календарь новостей

« Február 2020 »
Pon Ut Str Št Pia So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Populárne