+ (42 12) 526 25981 rus.kult.centrum@stonline.sk
piatok, 28 jún 2019 08:47

Perm-Bratislava. Rusko-slovenský dialóg škôl.

There is no translation available.

Dňa 26. júna žiaci z Bratislavského bilingválneho gymnázia Ivana Horvátha a ich hostia z mesta Perm navštívili Ruské centrum vedy a kultúry. Žiaci matematicko-fyzikálnej Strednej školy č. 9 A. S. Puškina v Perme pricestovali do Bratislavy na základe výmenného programu.

Ruskí žiaci sa podelili o svoje dojmy zo Slovenska a porozprávali o srdečnom prijatí zo strany ich slovenských hostiteľov. Žiaci bratislavského gymnázia tiež pocestujú do Ruska a už teraz sa mohli pochváliť svojou ruštinou, ktorú si zlepšili aj vďaka živej komunikácii s ruskými rovesníkmi.

Na návšteve v RCVK sa hostia dozvedeli o kultúrnych, vedeckých a študijných programoch centra, či o možnostiach štúdia na ruských univerzitách na základe štipendijných programov, ktoré zahraničným študentom ponúka vláda Ruskej federácie.

Gymnazistov taktiež zaujala aktuálna expozícia – fotografická výstava o Rusku pod názvom Ruská civilizácia, ktorú prezentuje Federálna agentúra RF pre národnostné otázky.

Počas pobytu na Slovensku ruskí žiaci so svojimi slovenskými náprotivkami navštevovali múzeá a pamätihodnosti a zúčastnili sa dokonca dobrovoľníckej akcie – čistili areál okolo vojenských hrobov na bratislavskom Slavíne. Všetci veľmi dobre vedia, aké dôležité je, aby sa na Zemi zachoval mier a už sa nikdy neopakovali strašné udalosti svetových vojen, ktoré sa odohrali na území našich krajín.

Na záver stretnutia si žiaci so záujmom pozreli film o vynikajúcom ruskom konštruktérovi M. A. Kalašnikovovi, ktorého 100. výročie narodenia si v r. 2019 pripomíname. Kalašnikov neustále zdôrazňoval, že svoj samopal vyvinul len ako obrannú zbraň. Po filme ruskí gymnazisti porozprávali o absolvovanej exkurzii do Múzea Kalašnikova v Iževsku.

Pri rozlúčke s RCVK sa obe strany zhodli na tom, že takéto školské výmeny výrazne napomáhajú lepšiemu vzájomnému pochopeniu medzi mladými ľuďmi, čo sa nakoniec prejaví i v posilnení priateľstva medzi našimi krajinami.

Čítať 98 krát

Vyhľadávanie

Календарь новостей

« Apríl 2019 »
Pon Ut Str Št Pia So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Populárne